Ubrania robocze czy ochronne – co wybrać dla pracowników?

utworzone przez | paź 16, 2021 | Zakupy

Odzież przeznaczona dla pracowników dzielona jest na dwie główne kategorie, a mianowicie na ubrania robocze oraz na ubrania ochronne. Czym dokładnie różnią się te dwa typy odzieży? Co wybrać? Gdzie można je kupować?

Pracodawcy zobowiązani są do tego, aby przekazywać pracownikom ubrania do pracy. Może być to wtedy albo odzież robocza, albo też odzież ochronna. Bardzo często te dwa terminy używane są zamiennie, lecz warto wiedzieć, że tak naprawdę odnoszą się one do innych typów ubrań posiadających odmienne właściwości.

Czym są ubrania robocze?

Pod pojęciem jak ubrania robocze znajduje się rodzaj ubrań, których głównym celem jest zapewnienie pracownikowi ochrony przed zabrudzeniem oraz pomniejszymi urazami, przykładowo jak otarcia naskórka.

Pracodawca musi przekazać pracownikowi odzież roboczą nieodpłatnie wtedy, gdy podczas pracy pracownik mógłby zabrudzić albo zniszczyć swoje ubrania prywatne.

Do kategorii odzieży roboczej najczęściej zaliczane są koszulki z krótkim rękawem typu t-shirt, koszulki polo, bluzy polarowe, kurtki przejściowe i zimowe, spodnie robocze – do pasa, ogrodniczki oraz buty robocze.

Czym są ubrania ochronne?

Odzież ochronna czy ubrania ochronne są z kolei rodzajem odzieży, która przeznaczona jest do stosowania w celu zabezpieczenia przed działaniem czynników niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia i życia. Dodatkowo pozwala ona na ochronę przed urazami, do jakich może dojść na stanowisku pracy.

Zatem odzież ochronna jest w stanie zapewnić wyższy poziom bezpieczeństwa dla pracownika w porównaniu do odzieży roboczej.

Do odzieży ochronnej najczęściej zaliczane są ubrania jak kombinezony, kurtki, spodnie, fartuchy, kaptury, płaszcze, rękawice, a także odpowiednie maski, gogle, hełmy, kaski czy obuwie ochronne.

Kiedy stosować odzież roboczą, a kiedy ochronną?

Odzież robocza przeznaczona jest do używania głównie zamiast zwykłej odzieży pracownika, ponieważ ma ona na celu zabezpieczenie go przed pomniejszymi zagrożeniami, na przykład jak zabrudzenie czy drobne urazy. Najczęściej jest ona zatem używana na stanowiskach pracy w branży budowlanej, wykończeniowej, drogowej, w zakładach produkcyjnych, warsztatach.

Pracodawca może także zamówić ubrania robocze na stanowiska jak sprzedawca, dostawca wtedy, gdy chce on zadbać o jednolity ubiór pracowników, co pozytywnie wpływa na wizerunek firmy.

Natomiast ubrania ochronne używane są wtedy, gdy celem jest zapewnienie pracownikowi wyższego stopnia ochrony, na przykład przed porażeniem prądem, wysokimi i niskimi temperaturami, kwasami, olejami czy innymi czynnikami niebezpiecznymi i szkodliwymi.

Ubrania robocze i ochronne z logo firmy

Istnieje także możliwość zamówienia ubrań roboczych oraz ochronnych wyposażonych w logo firmy. Taką ofertę warto wziąć pod uwagę, ponieważ znakowane ubrania pozwalają na budowę profesjonalnego wizerunku firmy i zwiększają jej rozpoznawalność.

Gdzie kupować odzież roboczą i ochronną?

Pracodawcy mogą zaopatrzyć się w ubrania ochronne lub robocze w wielu sklepach. Gdzie można ją zamówić?

Najczęściej zamawiane są one w sklepach BHP, gdzie można zakupić szeroką gamę artykułów związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy w firmie.

Ponadto można kupować je bezpośrednio od producentów, na przykład oferuje ją polski producent odzieży ochronnej Mark-Helper, który specjalizuje się w dostarczaniu wysokiej jakości odzieży, między innymi odzieży ostrzegawczej dla pracowników.

Chcesz mieć MacBooka? Zobacz najświeższe portfolio laptopów Apple

Chcesz mieć MacBooka? Zobacz najświeższe portfolio laptopów Apple

MacBooki należą do laptopów klasy premium. Stylowy design oraz bogate wnętrze, pełne nowoczesnych rozwiązań sprawia, że są synonimem luksusu i niezawodności. Nic dziwnego, że chciałbyś go mieć. Jeśli chcesz wiedzieć, jakie laptopy ma obecnie do zaoferowania Apple oraz...

Wymiana klocków hamulcowych

Wymiana klocków hamulcowych

Klocki hamulcowe – ważny czynnik bezpiecznej jazdy W świecie motoryzacji bezpieczeństwo jest priorytetem. Jednym z najważniejszych elementów, które zapewniają bezpieczną podróż, są klocki hamulcowe. Ich regularna kontrola i wymiana to nie tylko kwestia techniczna, ale...