Ubrania robocze czy ochronne – co wybrać dla pracowników?

utworzone przez | paź 16, 2021 | Zakupy

Odzież przeznaczona dla pracowników dzielona jest na dwie główne kategorie, a mianowicie na ubrania robocze oraz na ubrania ochronne. Czym dokładnie różnią się te dwa typy odzieży? Co wybrać? Gdzie można je kupować?

Pracodawcy zobowiązani są do tego, aby przekazywać pracownikom ubrania do pracy. Może być to wtedy albo odzież robocza, albo też odzież ochronna. Bardzo często te dwa terminy używane są zamiennie, lecz warto wiedzieć, że tak naprawdę odnoszą się one do innych typów ubrań posiadających odmienne właściwości.

Czym są ubrania robocze?

Pod pojęciem jak ubrania robocze znajduje się rodzaj ubrań, których głównym celem jest zapewnienie pracownikowi ochrony przed zabrudzeniem oraz pomniejszymi urazami, przykładowo jak otarcia naskórka.

Pracodawca musi przekazać pracownikowi odzież roboczą nieodpłatnie wtedy, gdy podczas pracy pracownik mógłby zabrudzić albo zniszczyć swoje ubrania prywatne.

Do kategorii odzieży roboczej najczęściej zaliczane są koszulki z krótkim rękawem typu t-shirt, koszulki polo, bluzy polarowe, kurtki przejściowe i zimowe, spodnie robocze – do pasa, ogrodniczki oraz buty robocze.

Czym są ubrania ochronne?

Odzież ochronna czy ubrania ochronne są z kolei rodzajem odzieży, która przeznaczona jest do stosowania w celu zabezpieczenia przed działaniem czynników niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia i życia. Dodatkowo pozwala ona na ochronę przed urazami, do jakich może dojść na stanowisku pracy.

Zatem odzież ochronna jest w stanie zapewnić wyższy poziom bezpieczeństwa dla pracownika w porównaniu do odzieży roboczej.

Do odzieży ochronnej najczęściej zaliczane są ubrania jak kombinezony, kurtki, spodnie, fartuchy, kaptury, płaszcze, rękawice, a także odpowiednie maski, gogle, hełmy, kaski czy obuwie ochronne.

Kiedy stosować odzież roboczą, a kiedy ochronną?

Odzież robocza przeznaczona jest do używania głównie zamiast zwykłej odzieży pracownika, ponieważ ma ona na celu zabezpieczenie go przed pomniejszymi zagrożeniami, na przykład jak zabrudzenie czy drobne urazy. Najczęściej jest ona zatem używana na stanowiskach pracy w branży budowlanej, wykończeniowej, drogowej, w zakładach produkcyjnych, warsztatach.

Pracodawca może także zamówić ubrania robocze na stanowiska jak sprzedawca, dostawca wtedy, gdy chce on zadbać o jednolity ubiór pracowników, co pozytywnie wpływa na wizerunek firmy.

Natomiast ubrania ochronne używane są wtedy, gdy celem jest zapewnienie pracownikowi wyższego stopnia ochrony, na przykład przed porażeniem prądem, wysokimi i niskimi temperaturami, kwasami, olejami czy innymi czynnikami niebezpiecznymi i szkodliwymi.

Ubrania robocze i ochronne z logo firmy

Istnieje także możliwość zamówienia ubrań roboczych oraz ochronnych wyposażonych w logo firmy. Taką ofertę warto wziąć pod uwagę, ponieważ znakowane ubrania pozwalają na budowę profesjonalnego wizerunku firmy i zwiększają jej rozpoznawalność.

Gdzie kupować odzież roboczą i ochronną?

Pracodawcy mogą zaopatrzyć się w ubrania ochronne lub robocze w wielu sklepach. Gdzie można ją zamówić?

Najczęściej zamawiane są one w sklepach BHP, gdzie można zakupić szeroką gamę artykułów związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy w firmie.

Ponadto można kupować je bezpośrednio od producentów, na przykład oferuje ją polski producent odzieży ochronnej Mark-Helper, który specjalizuje się w dostarczaniu wysokiej jakości odzieży, między innymi odzieży ostrzegawczej dla pracowników.

Cellulit wodny i cellulit tłuszczowy – jak się go skutecznie pozbyć?

Cellulit wodny i cellulit tłuszczowy – jak się go skutecznie pozbyć?

Cellulit to na tyle często występujące na kobiecym ciele zjawisko, że większość Pań po prostu się z nim pogodziła. Chociaż cellulit może prowadzić do poważnych i uciążliwych powikłań, sprawiając przy tym sporo bólu, to nie jest uznawany za jednostkę chorobową, a tym...

Vialise Body Wrapping cudowny preparat na cellulit!

Vialise Body Wrapping cudowny preparat na cellulit!

Balsam Vialise Body Wrapping to silnie ujędrniający preparat przeznaczony do skóry z cellulitem i zabiegów body wrappingu. W związku z tym w jego składzie znajdują się substancje czynne, które redukują lipidy, detoksykują i pobudzają krążenie, dzięki czemu jeszcze...

Katarski mundial, czyli już niedługo wielkie emocje

Katarski mundial, czyli już niedługo wielkie emocje

Już niedługo, bo w drugiej połowie listopada, rozpocznie się turniej, na który czekają wszyscy fani piłki nożnej. Reprezentacje, które wywalczyły awans, powalczą ze sobą o tytuł mistrza świata. Wśród nich znalazła się również Polska. Jakie szanse mają podopieczni...

5 ciekawostek o Indeksie S&P 500

5 ciekawostek o Indeksie S&P 500

Zwykło się mawiać, że jeśli szukasz najlepszego, najbardziej reprezentatywnego wskaźnika, na podstawie którego możesz ocenić stan amerykańskiej giełdy oraz gospodarki, najlepiej zapoznać się z danymi zawartymi w słynnym indeksie S&P 500. W jego skład wchodzą...

Gdzie wynająć namiot na imprezę okolicznościową?

Gdzie wynająć namiot na imprezę okolicznościową?

Klimatyczne przyjęcia w plenerze, pod namiotem, to bardzo modny trend w obecnym czasie. W wypożyczalni namiotów znajdziemy odpowiedną opcję, na między innymi imprezy okolicznościowe, takie jak: komunie, chrzciny, wesela, 18-tki, imprezy miejskie i gminne, wesela,...

Rynek kryptowalut w Polsce – jakie są uwarunkowania prawne?

Rynek kryptowalut w Polsce – jakie są uwarunkowania prawne?

Dynamiczny rozwój nowoczesnych technologii pozwala na wprowadzanie innowacyjnych rozwiązaniach we wszystkich sektorach gospodarki. Jednym z takich sektorów jest szeroko pojęty rynek finansowy, na którym od kilku lat coraz prężniej rozwijają się kryptowaluty....