Okres pandemii zmusił do izolacji nie tylko i wyłącznie pracowników. Również nasze kontakty z dalszymi i bliższymi znajomymi musiały być odłożone w czasie. Okazuje się jednak, że technologie przychodzą nam z pomocą również w przypadku realizowania naszych pasji. Szczególnie bolesna taka izolacja była dla artystów. Dotkliwie odczuli to, zwłaszcza muzycy, którzy przecież swoją działalność opierają na wielogodzinnych próbach. Na szczęście nie jest powiedziane, że teraz trzeba z nich całkowicie zrezygnować. Można wykorzystać odpowiednie oprogramowanie i brać udział w sesjach online. Gdy okazuje się więc, że tak samo jak możemy grać z kimś wspólnie z gry komputerowe w tytuły takie jak poker online, to można również jednocześnie grać w zespole rockowym, nie wychodząc ze swojego domu. To samo dotyczy muzyków klasycznych, którzy w skarpetkach na kanapie mogą ćwiczyć na wiolonczeli lub skrzypcach razem z pozostałymi członkami zespołu.
Muzycy kontra komputery
Jak łatwo się też domyślić, muzycy nie zawsze przepadają za nowinkami technologicznymi. Są grupy artystów, którzy wręcz przeciwstawiają się innowacyjnym technologiom, twierdząc, że zabijają one ducha sztuki. Tacy ludzie trwają przy klasycznych rozwiązaniach muzycznych i w ogóle nie uznają korzystania z komputerów. Wydaje się jednak, że nie jest to zbyt prawidłowe myślenie, ponieważ na dobrą sprawę przecież wszystkie instrumenty, które kiedykolwiek w historii zostały wyprodukowane, były wytworzone z wykorzystaniem konkretnych technologii. Tak czy inaczej, są to, więc zdobycze techniki i myśli ludzkiej. Jeżeli coś ma nam pomóc w skuteczniejszym obcowaniu z twórczością muzyczną, to dlaczego z tego nie skorzystać?
Jamowanie online
O tym też, że część muzyków nie korzysta z takich rozwiązań, decyduje po prostu zwykła niewiedza. Jeżeli nie interesujemy się nowinkami technologicznymi, to nawet nie mamy pojęcia, że możemy swobodnie sobie właściwie realizować nasze próby, włączając komputer. Wystarczy tylko spojrzeć na filmy publikowane na YouTubie, które pokazują, jak najwięksi z twórców muzyki rozrywkowej realizują swoje próby. Widzimy, więc na filmach pokoje lub solony artystów, gdzie rozstawiona jest perkusja albo jakiś gitarzysta siedzi sobie na kanapie i bierze udział w próbie. Naturalnie trzeba też pamiętać, że konieczne będą pewne inwestycje, ale nie będą one znowu jakoś bardzo wymagające finansowo.
Zanim zaczniesz próby, sprawdź sprzęt
Możliwe, więc że już umówiliśmy się z członkami naszego zespołu na próbę i mamy przygotowany instrument. Nagle jednak może się okazać, że nie możemy wspólnie poćwiczyć, ponieważ nie spełniamy wymogów technicznych. Konieczne będzie sprawdzenie naszego sprzętu, a także połączenia internetowego. Pamiętajmy, że właśnie od szybkości przesyłania danych zależeć będzie to, czy dźwięk będzie przekazywany swobodnie. Dlatego warto sprawdzić, jak prezentuje się stabilność naszego łącza i czy nagle nie jest ono niespodziewanie zrywane. W takiej sytuacji najlepiej jest się połączyć z naszym modemem poprzez kabel, ponieważ sieć Wi-Fi może być z różnych powodów zakłócana. Ważny będzie także dobry software. Na rynku są już dostępne pakiety oprogramowania, które są ściśle dedykowane właśnie dla muzyków. Okazuje się, że wcale nie będą jakoś bardzo kosztowne.
Właściwe nagłośnienie
Nie zapominajmy także o dobrym nagłośnieniu tak, abyśmy mogli słyszeć w naszym pokoju wszystkich muzyków. Pewnym problemem może być to, że za ścianą są sąsiedzi, którzy niekoniecznie muszą być miłośnikami muzyki i to dodatkowo jeszcze naszych dokonań artystycznych. Na wszystko jest jednak sposób i w takich okolicznościach możemy wykorzystać słuchawki. W ten sposób długie godziny będziemy mogli się cieszyć graniem w naszym zespole lub nawet poznawać z osobami zapoznanymi w sieci.