Słów kilka o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym.

utworzone przez | wrz 15, 2020 | Kredyty i pożyczki

W dobie licznych kryzysów czy możemy czuć się bezpiecznie? To pytanie wcześniej czy później każdy z nas zada sobie w różnych okolicznościach.Jednak dziś zajmiemy się bezpieczeństwem zgromadzonych depozytów w banku i spółdzielczych kasach oszczędnościowo – kredytowych (SKOK-ach). Taka sytuacja wystąpi zwłaszcza w momencie wystąpienia z wnioskiem o upadłość banku lub SKOK-u przez uprawnioną do takiej czynności instytucję, wówczas Bankowy Fundusz Gwarancyjny (dalej BFG) wypłaca klientom ich depozyty, które są objęte gwarancją a lista banków i SKOK-ów znajdzie się na stronie BFG.

BFG z siedzibą w Warszawie jest osobą prawną. Działa na mocy ustawy z 10 czerwca 2016 r. o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji, obowiązującej od października 2016 r. Wymieniona ustawa wprowadziła do krajowego porządku prawnego przepisy dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/49/UE z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie systemów gwarancji depozytów oraz dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/59/UE z dnia 15 maja 2014 r. ustanawiającej ramy na potrzeby prowadzenia działań naprawczych oraz restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji w odniesieniu do instytucji kredytowych i firm inwestycyjnych.

Przeciętny obywatel powinien więc być zaspokojony jednak trzeba wiedzieć,że nie są objęte wpłaty z tytułów wkładów członkowskich, udziałów i wpisowego do banków spółdzielczych i SKOK-ów, pieniądz elektroniczny oraz środki na rachunkach do pewnej równowartości w złotych (2,5 Euro), jeżlei nie dokonano na nich w okresie ostatnich dwóch lat żadnych obrotów.

Depozyty gwarantowane przez BFG są do równowartości 100 tyś. euro, w szczególnych wypadkach limit może zostać zwiększony i limit gwarancji odnosi się do łącznej kwoty zgromadzonej przez deponenta w banku lub SKOK-u, bez względu na liczbę posiadanych rachunków. W przypadku współposiadaczy rachunku wspólnego są oni deponentami w granicach określonych w umowie rachunku, a w przypadku ich braku w częściach równych. Środki każdego ze współposiadaczy rachunku wspólnego są objęte gwarancją do określonej równowartości.

Istotne jest to, że gwarancją objęte są depozyty w złotych jak i walutach obcych, jednak wypłata środków gwarantowanych następuje w złotówkach.Deponent otrzymuje również odsetki naliczone do dnia wystąpienia przez uprawnioną instytucję z wnioskiem o ogłoszenie upadłości banku lub SKOK-u.

W praktyce, jeżeli korzystamy ze standardowych lokat, depozytów terminowych, rachunków bieżących, nie należy się niepokoić, bowiem wszystkie te instrumenty objęte są gwarancjami BFG.

W praktyce bank lub SKOK sporządza listę osób uprawionych do odbioru gwarantowanych środków, podając je do publicznej wiadomości, z której wynika również termin oraz miejsce wypłat. Podstawą jest dokument tożsamości, zaś pieniądze można otrzymać w gotówce lub przelewem na wskazany rachunek bankowy. Na wypadek gdy ktoś nie dowie się o wypłatach środków, po zakończeniu wypłat środki gwarantowane można odebrać w BFG w terminie 5 lat od dnia złożenia przez uprawnioną instytucję wniosku o ogłoszeni upadłości banku lub SKOK-u.

Po tym terminie jednak roszczenia z tytułu gwarancji ulegają przedawnieniu.
Natomiast środki, które przekraczają wysokość limitu gwarancyjnego stanowić będą zobowiązanie upadłego banku lub SKOK-u wobec klienta i jest możliwe dochodzenie ich zwrotu w postępowaniu upadłościowym, wymaga to jednak zgłoszenia wierzytelności.
Pamiętajmy jednak, że gwarancje BFG obejmują tylko i wyłącznie podmioty, które podlegają pod prawo bankowe więc nie wszystkie, w których gromadzimy nasze oszczędności i właśnie dlatego trzeba być świadomym komu powierzamy nasze pieniądze .

Cellulit wodny i cellulit tłuszczowy – jak się go skutecznie pozbyć?

Cellulit wodny i cellulit tłuszczowy – jak się go skutecznie pozbyć?

Cellulit to na tyle często występujące na kobiecym ciele zjawisko, że większość Pań po prostu się z nim pogodziła. Chociaż cellulit może prowadzić do poważnych i uciążliwych powikłań, sprawiając przy tym sporo bólu, to nie jest uznawany za jednostkę chorobową, a tym...

Vialise Body Wrapping cudowny preparat na cellulit!

Vialise Body Wrapping cudowny preparat na cellulit!

Balsam Vialise Body Wrapping to silnie ujędrniający preparat przeznaczony do skóry z cellulitem i zabiegów body wrappingu. W związku z tym w jego składzie znajdują się substancje czynne, które redukują lipidy, detoksykują i pobudzają krążenie, dzięki czemu jeszcze...

Katarski mundial, czyli już niedługo wielkie emocje

Katarski mundial, czyli już niedługo wielkie emocje

Już niedługo, bo w drugiej połowie listopada, rozpocznie się turniej, na który czekają wszyscy fani piłki nożnej. Reprezentacje, które wywalczyły awans, powalczą ze sobą o tytuł mistrza świata. Wśród nich znalazła się również Polska. Jakie szanse mają podopieczni...

5 ciekawostek o Indeksie S&P 500

5 ciekawostek o Indeksie S&P 500

Zwykło się mawiać, że jeśli szukasz najlepszego, najbardziej reprezentatywnego wskaźnika, na podstawie którego możesz ocenić stan amerykańskiej giełdy oraz gospodarki, najlepiej zapoznać się z danymi zawartymi w słynnym indeksie S&P 500. W jego skład wchodzą...

Gdzie wynająć namiot na imprezę okolicznościową?

Gdzie wynająć namiot na imprezę okolicznościową?

Klimatyczne przyjęcia w plenerze, pod namiotem, to bardzo modny trend w obecnym czasie. W wypożyczalni namiotów znajdziemy odpowiedną opcję, na między innymi imprezy okolicznościowe, takie jak: komunie, chrzciny, wesela, 18-tki, imprezy miejskie i gminne, wesela,...