W dobie licznych kryzysów czy możemy czuć się bezpiecznie? To pytanie wcześniej czy później każdy z nas zada sobie w różnych okolicznościach.Jednak dziś zajmiemy się bezpieczeństwem zgromadzonych depozytów w banku i spółdzielczych kasach oszczędnościowo – kredytowych (SKOK-ach). Taka sytuacja wystąpi zwłaszcza w momencie wystąpienia z wnioskiem o upadłość banku lub SKOK-u przez uprawnioną do takiej czynności instytucję, wówczas Bankowy Fundusz Gwarancyjny (dalej BFG) wypłaca klientom ich depozyty, które są objęte gwarancją a lista banków i SKOK-ów znajdzie się na stronie BFG.
BFG z siedzibą w Warszawie jest osobą prawną. Działa na mocy ustawy z 10 czerwca 2016 r. o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji, obowiązującej od października 2016 r. Wymieniona ustawa wprowadziła do krajowego porządku prawnego przepisy dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/49/UE z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie systemów gwarancji depozytów oraz dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/59/UE z dnia 15 maja 2014 r. ustanawiającej ramy na potrzeby prowadzenia działań naprawczych oraz restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji w odniesieniu do instytucji kredytowych i firm inwestycyjnych.
Przeciętny obywatel powinien więc być zaspokojony jednak trzeba wiedzieć,że nie są objęte wpłaty z tytułów wkładów członkowskich, udziałów i wpisowego do banków spółdzielczych i SKOK-ów, pieniądz elektroniczny oraz środki na rachunkach do pewnej równowartości w złotych (2,5 Euro), jeżlei nie dokonano na nich w okresie ostatnich dwóch lat żadnych obrotów.
Depozyty gwarantowane przez BFG są do równowartości 100 tyś. euro, w szczególnych wypadkach limit może zostać zwiększony i limit gwarancji odnosi się do łącznej kwoty zgromadzonej przez deponenta w banku lub SKOK-u, bez względu na liczbę posiadanych rachunków. W przypadku współposiadaczy rachunku wspólnego są oni deponentami w granicach określonych w umowie rachunku, a w przypadku ich braku w częściach równych. Środki każdego ze współposiadaczy rachunku wspólnego są objęte gwarancją do określonej równowartości.
Istotne jest to, że gwarancją objęte są depozyty w złotych jak i walutach obcych, jednak wypłata środków gwarantowanych następuje w złotówkach.Deponent otrzymuje również odsetki naliczone do dnia wystąpienia przez uprawnioną instytucję z wnioskiem o ogłoszenie upadłości banku lub SKOK-u.
W praktyce, jeżeli korzystamy ze standardowych lokat, depozytów terminowych, rachunków bieżących, nie należy się niepokoić, bowiem wszystkie te instrumenty objęte są gwarancjami BFG.
W praktyce bank lub SKOK sporządza listę osób uprawionych do odbioru gwarantowanych środków, podając je do publicznej wiadomości, z której wynika również termin oraz miejsce wypłat. Podstawą jest dokument tożsamości, zaś pieniądze można otrzymać w gotówce lub przelewem na wskazany rachunek bankowy. Na wypadek gdy ktoś nie dowie się o wypłatach środków, po zakończeniu wypłat środki gwarantowane można odebrać w BFG w terminie 5 lat od dnia złożenia przez uprawnioną instytucję wniosku o ogłoszeni upadłości banku lub SKOK-u.
Po tym terminie jednak roszczenia z tytułu gwarancji ulegają przedawnieniu.
Natomiast środki, które przekraczają wysokość limitu gwarancyjnego stanowić będą zobowiązanie upadłego banku lub SKOK-u wobec klienta i jest możliwe dochodzenie ich zwrotu w postępowaniu upadłościowym, wymaga to jednak zgłoszenia wierzytelności.
Pamiętajmy jednak, że gwarancje BFG obejmują tylko i wyłącznie podmioty, które podlegają pod prawo bankowe więc nie wszystkie, w których gromadzimy nasze oszczędności i właśnie dlatego trzeba być świadomym komu powierzamy nasze pieniądze .