Dynamiczny rozwój nowoczesnych technologii pozwala na wprowadzanie innowacyjnych rozwiązaniach we wszystkich sektorach gospodarki. Jednym z takich sektorów jest szeroko pojęty rynek finansowy, na którym od kilku lat coraz prężniej rozwijają się kryptowaluty. Oczywiście w Polsce rynek kryptowalut nie jest tak dobrze rozwinięty, jak w innych państwach zachodnich, ale jest na tyle silny, że musi posiadać pewne uwarunkowania prawne. Zatem, jak to w zasadzie jest z legalnością rynku kryptowalut w Polsce? O tym w dzisiejszym artykule.
Rynek kryptowalut w Polsce – na jakich zasadach działa?
Obrót wirtualną walutą w Polsce w zakresie prawnym nie do końca jest jasny, przynajmniej dla większości jej użytkowników. Podmioty, które na co dzień zajmują się obrotem wirtualną walutą, wpisywane są na listę ostrzeżeń, gdzie dodatkowo to Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) nieustannie zawiadamia o możliwości popełnienia przestępstw w zakresie naruszenia art. 150 ustawy o usługach płatniczych.
Niemniej sama ustawa nie zabrania instytucjom pośrednictwa w obrocie kryptowalutami prowadzenia swojej działalności. W praktyce oznacza to, że obrót kryptowalutami nie stanowi jakiegokolwiek naruszenia prawa krajowego. Co więcej, także posiadanie kryptowaluty oraz zwieranie z jej wykorzystaniem odpowiednich transakcji także nie jest złamaniem prawa.
Kryptowaluty na polskim rynku – jakie są uwarunkowania i zasada działania?
Zasadniczy model biznesowy wszystkich podmiotów, które funkcjonują na rynku jako tzw. giełdy kryptowalut, opiera się głównie na współpracy z innymi instytucjami finansowymi, które są bezpośrednio nadzorowane przez Komisję Nadzoru Finansowego. Ponadto prowadzona działalność takich podmiotów jest rejestrowana, a interpretacje podatkowe jasno wskazują, że podmioty te regulują należności do Ministerstwa Finansów. Zatem, gdzie tkwi problem?
Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, ale z pewnością trzeba zaznaczyć, że lokowanie tego rodzaju środków pieniężnych w tzw. cyfrową formę waluty, które w żadnym wypadku nie emituje bank centralny, co może stanowić większy poziom ryzyka. Dotyczy to głównie niemożliwości w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa w obrocie kryptowalutami przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Jednak również w tym przypadku nie można wskazać jakichkolwiek unormowań prawnych, które bezpośrednio dotyczą rynku kryptowalut.
Tym samym pomimo tego, że giełdy kryptowalut nie podlegają nadzorowi i regulacją ustawy, to jednocześnie usługi, jakie świadczą w żadnym momencie, nie łamią zasad prawnych. Można także się spodziewać, że rozwój i popularność kryptowalut będzie coraz większa, ponieważ już na dzień dzisiejszy cieszy się zaufaniem wielu użytkowników. Miejmy nadzieje, że również nowe regulacje prawne będą odpowiednio stabilizowały operowanie tą innowacyjną walutą.