Prywatne: Codzienne zwyczaje Polaków, które dziwią świat

utworzone przez | kwi 23, 2021 | Poradniki

Jako ludzie różnimy się od siebie wyglądem, zachowaniem, zainteresowaniami. Biorąc pod uwagę cały naród, to każdy ma swoje cechy, które są charakterystyczne dla danego regionu Ziemi, a ludzie mieszkający w jednym kraju, w pełni je akceptują i przyswajają w toku dorastania. Zasadne jest tutaj powiedzenie: “Co kraj, to obyczaj”. Jeśli więc podróżujemy do innego państwa np. dzięki wygranej w gry hazardowe za darmo automaty, wówczas możemy przeżyć niejeden szok kulturowy. Podobnie ma się rzecz z obcokrajowcami, którzy odwiedzają Polskę. Prześledźmy zatem, co wzbudza ich największe zdziwienie?

Nasze zachowania i zwyczaje na co dzień

Kiedy żyjemy w jakiejś określonej grupie, gdzie każdy wykonuje dane czynności tak samo lub podobnie, to rzadko zastanawiamy się nad sensem owych działań. Rzecz się ma inaczej, kiedy osoby spoza Polski odwiedzają nas i mają porównanie ze swoimi tradycjami, zwyczajami, które są zdecydowanie odmienne. Dla przyjezdnych z innych krajów zastanawiające jest na przykład to, że w prezentowanych przez naszą telewizję filmach jest jeden lektor – mężczyzna, który podkłada głos za wszystkich aktorów. Dla nas to codzienność i standard, na który nawet nie zwracamy uwagi. Powoli przyzwyczailiśmy się do dubbingu zagranicznych bajek dla dzieci, jednak w przypadku filmów, nadal to budzi lekkie zmieszanie. Częściej bowiem wolimy włączyć film z oryginalnymi dialogami i napisami pod spodem. Kolejną rzeczą, która wzbudza niedowierzanie obcokrajowców, jest nasze zamiłowanie do stosowania dodatkowych sosów do pizzy. Dla wielu z nas to danie bez porcji ketchupu czy sosu czosnkowego, w ogóle nie ma racji bytu i nie przejmujemy się uwagami, że przecież w pizzy jest już sos pomidorowy. Skoro jesteśmy przy jedzeniu, to można tu wymienić nasze kanapki, które są “niekompletne” według np. Brytyjczyków. Dla nich bowiem kanapka musi składać się z dwóch porcji pieczywa, pośrodku których umieszczane są dodatki, a nie jak u nas z jednej kromki, na którą układamy, co nam w duszy gra lub czym lodówka bogata. No cóż, dla nas wystarczy zwyczajna kanapka chociażby z żółtym serem.

Nasze stosunki z innymi rodakami

Jeśli chodzi o nasze relacje z innymi ludźmi, to zadziwiający jest fakt, że dla nas naturalne jest mówienie “ciocia”, “wujek” do osób spoza rodziny, np. znajomych naszych rodziców. Taka sytuacja nie mam jednak miejsca w innych krajach, gdzie zwyczajowo mówią per Pan/Pani lub po imieniu. W przypadku spędzania czasu wolnego polegającego na ogólnopolskim plażowaniu, musimy dodać do niego koniecznie idący w parze parawaning. Odgradzanie się od innych na zatłoczonej plaży kolorowymi parawanami jest dla nas standardem i raczej obecny jest tylko nad polskim morzem, co nieraz powoduje lekkie osłupienie plażowiczów z zagranicy. W zależności od plaży może być na niej naprawdę spory tłum, wśród którego nowo przybyli przeciskają się w poszukiwaniu miejsca dla siebie i rodziny. Podobnie jest w przypadku wsiadania czy wysiadania ze środków transportu np. pociągu czy autobusu. Dla nas charakterystyczne zgromadzenie i “walka” o miejsce bywa dla przyjezdnych zaskoczeniem i czymś wielce niezrozumiałym. Ich konsternację budzi także zdejmowanie butów w gościnie i proponowanie im założenia kapci.

Polacy podczas uroczystości rodzinnych i świętowania

Polska gościnność jest wielce podziwiana i doceniana przez osoby, które odwiedzają nasz kraj. Nie wszystkim nacjom podoba się nasza wylewność i otwartość, gdyż same są raczej zdystansowane. Niemniej jednak wielu obcokrajowców lubi nasz sposób świętowania, lecz dziwi ich fakt, że piosenkę “Sto lat” śpiewamy podczas rozmaitych uroczystości, a nie wyłącznie w trakcie urodzin. Śpiewy te towarzyszą również imprezom imieninowym, których raczej nie uświadczymy poza granicami naszego kraju. Mówi się, że tradycja ta wzięła się od chęci uniknięcia przez kobiety zaglądania w metrykę urodzinową, lecz tak naprawdę to tylko kolejny powód do spotkań, odwiedzin i radowania się we wspólnym gronie, w tym również z gośćmi z zagranicy.

Chcesz mieć MacBooka? Zobacz najświeższe portfolio laptopów Apple

Chcesz mieć MacBooka? Zobacz najświeższe portfolio laptopów Apple

MacBooki należą do laptopów klasy premium. Stylowy design oraz bogate wnętrze, pełne nowoczesnych rozwiązań sprawia, że są synonimem luksusu i niezawodności. Nic dziwnego, że chciałbyś go mieć. Jeśli chcesz wiedzieć, jakie laptopy ma obecnie do zaoferowania Apple oraz...

Wymiana klocków hamulcowych

Wymiana klocków hamulcowych

Klocki hamulcowe – ważny czynnik bezpiecznej jazdy W świecie motoryzacji bezpieczeństwo jest priorytetem. Jednym z najważniejszych elementów, które zapewniają bezpieczną podróż, są klocki hamulcowe. Ich regularna kontrola i wymiana to nie tylko kwestia techniczna, ale...