Najlepsze smartfony do robienia zdjęć

utworzone przez | wrz 1, 2020 | Poradniki

Każdy z nas lubi czasem pstryknąć fotkę. W dzisiejszych czasach posiadanie smartfona wyposażonego w aparat to już standard. Po co więc nosić ze sobą wielki aparat, skoro ten kieszonkowy w zupełności wystarczy.

Poniżej lista smartfonów, które aktualnie oferują najlepsze aparaty w swojej kategorii.

  • Huawei P40 Pro
  • OnePlus 8 Pro
  • Samsung Galaxy S20 Ultra
  • Xiaomi Mi Note 10
  • Apple iPhone 11 Pro
  • Xiaomi Mi 9T Pro
  • Asus ZenFone 6

Jak wybrać ten jedyny?

Każdy z przedstawionych wyżej modeli smartfonów posiada kilka cech wspólnych, jeśli chodzi o specyfikę wbudowanego aparatu. Jeśli wybór nie jest dla Ciebie prosty zachęcam Cię do odwiedzenia strony producenta i porównania modeli, które najbardziej Cię interesują. Z dalszej części artykułu dowiesz się, na które parametry trzeba zwrócić uwagę przy wyborze smartfona do robienia zdjęć.

Obiektyw – im jaśniej tym lepiej

W internecie istnieje pewne błędne przekonanie o tym, że obiektyw od konkretnego producenta będzie lepszy niż ten od innego. Może to mieć znaczenie w momencie, gdy zajmujemy się fotografią profesjonalnie i korzystamy z drogich aparatów fotograficznych. W przypadków smartfonów nie ma to wielkiego znaczenia. Przy wyborze smartfona do robienia zdjęć wybierz obiektyw, który oferuje przepustowość jak największej dawki światła. Nie oznacza to, że aparat w Twoim telefonie będzie robił jasne zdjęcia, tylko to, że będzie sobie lepiej radził w momencie, gdy tego światła zabraknie.

Światło w obiektywach wyrażane jest za pomocą liczby przysłon i zapisane jest w postaci ułamka. Aby łatwo rozpoznać, który smartfon ma obiektyw o większej jasności, zapamiętaj, że im mniejsza liczba po literce (f) tym lepiej. Producenci smartfonów robią co mogą by zadowolić swoich klientów. W telefonach zazwyczaj instalowane są aparaty o przysłonie f/2.2 – f/2.4. Idealnym rozwiązaniem byłoby posiadać smartfon z aparatem o przysłonie równej f/2.0 lub f/1.9.

Matryca – wielkość ma znaczenie

Wiesz już czym jest przysłona w obiektywie i jak wybrać tą, która pozwoli Ci na najlepsze wykorzystanie Twojego smartfona. Następnym punktem na Twojej drodze do wybrania idealnego telefonu do robienia zdjęć jest matryca aparatu. Błędnym przekonaniem jest, iż wybierając aparat w telefonie należy wziąć ten, który ma najwięcej megapikseli, czyli z matrycą o największej rozdzielczości. Liczba ta nie wystarczy jednak, by smartfonem, wykonać zdjęcia najlepszej jakości. Ważnym parametrem każdej matrycy jest również jej rozmiar.

Wielkość matrycy w smartfonie wyrażona jest w calach. Z uwagi na to, że mieści się ona w urządzeniu mobilnym, rozmiar matrycy przedstawiony będzie w formie ułamka. Standardowe matryce w smartfonach posiadają wielkość 1/2.3 cala. W różnych modelach telefonów ten rozmiar będzie się nieco różnił, dlatego ważne by sprawdzić tą informację przed zakupem swojego smartfona do robienia zdjęć. W uproszczeniu – wybierz aparat w telefonie, który posiada największą matrycę i najmniej megapikseli. W ten sposób otrzymasz optymalny kieszonkowy aparat.

Możliwości oprogramowania

Kolejnym elementem przy wyborze telefonu do robienia zdjęć jest oprogramowanie na jakim przyjdzie nam pracować i wykonywać fotografie. Sprawdź czy producent twojego smartfona oferuje w aplikacji do obsługi aparatu takie funkcje jak wykonywanie zdjęć portretowych, panoramicznych, slow-motion czy time-lapse. Innym zastosowaniem aparatu w smartfonie jest nagrywanie zdjęć. Zwróć uwagę na to, w jakiej rozdzielczości nagrywane są filmy w modelu Twojego telefonu. Wielu producentów oferuje w swoich urządzeniach możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości 4k, ale co za tym idzie, takie pliki zajmują sporo miejsca na twoim telefonie. Dopilnuj by wyposażyć się w samrtfon z możliwością rozszerzenia pamięci poprzez zewnętrzną kartę lub wybierz ten, który oferuje minimum 64gb pamięci.

Let’s take a Selfie!

Nie zapominajmy o przedniej kamerce! Co to za telefon do robienia zdjęć bez odjechanych selfie?

Przednie kamery smartfonów nie należą do tych najmocniejszych, nie służą one przecież do wykonywania pięknych fotografii, od tego są aparaty główne. Producenci smartfonów nieczęsto chwalą się specyfikacją przednich kamer w swoich modelach. Z reguły jest tak, że smartfon z dobrym aparatem głównym posiada również przednią kamerę na zadowalającym poziomie. Jeśli jednak uda Ci się znaleźć specyfikację przedniego aparatu to kieruj się tymi samymi zasadami jak w przypadku aparatu głównego. W końcu dobre selfie czy wyraźna wideo-rozmowa są dziś nieodłącznym elementem kontaktu w dzisiejszym świecie.

Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu, wybór smartfona do robienia zdjęć stanie się o wiele łatwiejszy. Pstryk!

Cellulit wodny i cellulit tłuszczowy – jak się go skutecznie pozbyć?

Cellulit wodny i cellulit tłuszczowy – jak się go skutecznie pozbyć?

Cellulit to na tyle często występujące na kobiecym ciele zjawisko, że większość Pań po prostu się z nim pogodziła. Chociaż cellulit może prowadzić do poważnych i uciążliwych powikłań, sprawiając przy tym sporo bólu, to nie jest uznawany za jednostkę chorobową, a tym...

Vialise Body Wrapping cudowny preparat na cellulit!

Vialise Body Wrapping cudowny preparat na cellulit!

Balsam Vialise Body Wrapping to silnie ujędrniający preparat przeznaczony do skóry z cellulitem i zabiegów body wrappingu. W związku z tym w jego składzie znajdują się substancje czynne, które redukują lipidy, detoksykują i pobudzają krążenie, dzięki czemu jeszcze...

Katarski mundial, czyli już niedługo wielkie emocje

Katarski mundial, czyli już niedługo wielkie emocje

Już niedługo, bo w drugiej połowie listopada, rozpocznie się turniej, na który czekają wszyscy fani piłki nożnej. Reprezentacje, które wywalczyły awans, powalczą ze sobą o tytuł mistrza świata. Wśród nich znalazła się również Polska. Jakie szanse mają podopieczni...

5 ciekawostek o Indeksie S&P 500

5 ciekawostek o Indeksie S&P 500

Zwykło się mawiać, że jeśli szukasz najlepszego, najbardziej reprezentatywnego wskaźnika, na podstawie którego możesz ocenić stan amerykańskiej giełdy oraz gospodarki, najlepiej zapoznać się z danymi zawartymi w słynnym indeksie S&P 500. W jego skład wchodzą...

Gdzie wynająć namiot na imprezę okolicznościową?

Gdzie wynająć namiot na imprezę okolicznościową?

Klimatyczne przyjęcia w plenerze, pod namiotem, to bardzo modny trend w obecnym czasie. W wypożyczalni namiotów znajdziemy odpowiedną opcję, na między innymi imprezy okolicznościowe, takie jak: komunie, chrzciny, wesela, 18-tki, imprezy miejskie i gminne, wesela,...