Moc tworzenia nowych nawyków

utworzone przez | paź 1, 2020 | Poradniki

Nawyki to nic innego jak rutynowe, często powtarzane czynności. Robimy je nieświadomie, często nawet nie zwracając na nie uwagi. Na przykład, gdy nauczyliśmy się chodzić już w dzieciństwie, dziś nie zwracamy na to uwagi po prostu idziemy, do pracy, do szkoły na spacer..

Nie zastanawiamy się nad tym, którą nogą wstajemy z łózka, po prostu wstajemy, w końcu robiliśmy to już nie raz.

Jak działa nawyk?

Do wyrobienia nawyku najczęściej jest potrzebny nam jakiś bodziec/wskazówka, później wykonujemy jakąś czynność jest to zwyczaj, bądź nawyk. Na samym końcu jest nagroda.
Jak to rozumieć? Weźmy na przykład osobę „palącą” nazwijmy go Janem. Palenie tytoniu to zły nawyk. Powiedzmy, że Jan się zdenerwował czyli jest to jakiś bodziec, który podświadomie podpowiedział mu co powinien zrobić. A więc to jakaś wskazówka do danej czynności. Kiedy się denerwuję, zawsze idzie zapalić, czyli jest to już czynność zautomatyzowana, rutynowa tak zwany nawyk. Po wypalonym papierosie nasz Jan zazwyczaj odczuwa ulgę, chwilowe rozluźnienie to właśnie jest nagroda.

Jak wyrobić w sobie konkretny nawyk?

Na początku może być trudno, aby wyrobić w sobie nawyk. Szczególnie taki, który przyniesie korzyści dla naszego zdrowia. Potrzebny i niezawodny jest nam plan działania, w którym uwzględnimy:

• Porę naszego nowego nawyku. Jeśli chcemy zacząć ćwiczyć, musimy wygospodarować sobie na to czas. Warto, przy tym zastanowić się, kiedy jesteśmy najbardziej aktywni. Rano, po południu czy może wieczorem? Następnie wyznaczyć sobie konkretną godzinę. Na przykład, codziennie o godzinie 17:00 przeznaczę pół godziny na rozciąganie.

• Nasz nowy nawyk musi być atrakcyjny. Jeśli nienawidzimy biegać, odpuśćmy sobie tą formę ćwiczeń. Zamiast tego poszukajmy innej aktywności fizycznej, która przyniosła by nam satysfakcję.

• Najlepiej ustawić sobie jakąś przypominajkę. Jest wiele aplikacji, które ułatwią nam tego rodzaju zadanie. Choćby kalendarz google. Możemy w nim zapisać konkretną godzinę, i ustawić przypomnienie na przykład pół godziny wcześniej.

• Nie dopuśćmy się do zniechęcenia. Na pewno przyjdzie taki czas, w którym nie będziemy mieli ochoty kontynuować naszego nowego nawyku. Warto przy tym mieć plan awaryjny. Taki, który będzie nam przypominał o tym, dlaczego podjęliśmy się nowego nawyku. Natomiast jeśli sobie odpuścimy jeden dzień, zawsze możemy spróbować od nowa.

• Najważniejsze, ustalmy sobie nagrodę, za wykonanie danej czynności. Pamiętajmy, że nasz nowy cel musi być dla nas atrakcyjny, musi wyzwalać w nas pozytywne skojarzenia. Wtedy nawyk staję się skuteczny, i można go szybciej w sobie utrwalić.

Podczas tworzeniu w sobie nowego, jasno określonego nawyku, warto zadać sobie pytanie: „Dla kogo to robię?” Jeśli wymaga od nas tego otoczenie, czyli jakiś zewnętrzny bodziec, musimy się uzbroić w cierpliwość. Największą przeszkodą w naszej zmianie zachowania, jest nasze podejście do danej czynności. . Najlepiej w takim wypadku wypisać na kartce korzyści płynące z nowego nawyku. Postarajmy się aby było ich jak najwięcej.

Pamiętajmy też, że tak naprawdę nie ma rzeczy niemożliwych. Skoro innym się udaję, to znak że uda się także i nam. Dobrym sposobem, na wyrobieniu w sobie nowego nawyku, jest również wizualizacja naszego celu. Jeśli potrafimy wyobrazić sobie efekt końcowy, to z pewnością również potrafimy go osiągnąć. Słowo „muszę” najlepiej jest zastąpić słowem „chcę”.

Cellulit wodny i cellulit tłuszczowy – jak się go skutecznie pozbyć?

Cellulit wodny i cellulit tłuszczowy – jak się go skutecznie pozbyć?

Cellulit to na tyle często występujące na kobiecym ciele zjawisko, że większość Pań po prostu się z nim pogodziła. Chociaż cellulit może prowadzić do poważnych i uciążliwych powikłań, sprawiając przy tym sporo bólu, to nie jest uznawany za jednostkę chorobową, a tym...

Vialise Body Wrapping cudowny preparat na cellulit!

Vialise Body Wrapping cudowny preparat na cellulit!

Balsam Vialise Body Wrapping to silnie ujędrniający preparat przeznaczony do skóry z cellulitem i zabiegów body wrappingu. W związku z tym w jego składzie znajdują się substancje czynne, które redukują lipidy, detoksykują i pobudzają krążenie, dzięki czemu jeszcze...

Katarski mundial, czyli już niedługo wielkie emocje

Katarski mundial, czyli już niedługo wielkie emocje

Już niedługo, bo w drugiej połowie listopada, rozpocznie się turniej, na który czekają wszyscy fani piłki nożnej. Reprezentacje, które wywalczyły awans, powalczą ze sobą o tytuł mistrza świata. Wśród nich znalazła się również Polska. Jakie szanse mają podopieczni...

5 ciekawostek o Indeksie S&P 500

5 ciekawostek o Indeksie S&P 500

Zwykło się mawiać, że jeśli szukasz najlepszego, najbardziej reprezentatywnego wskaźnika, na podstawie którego możesz ocenić stan amerykańskiej giełdy oraz gospodarki, najlepiej zapoznać się z danymi zawartymi w słynnym indeksie S&P 500. W jego skład wchodzą...

Gdzie wynająć namiot na imprezę okolicznościową?

Gdzie wynająć namiot na imprezę okolicznościową?

Klimatyczne przyjęcia w plenerze, pod namiotem, to bardzo modny trend w obecnym czasie. W wypożyczalni namiotów znajdziemy odpowiedną opcję, na między innymi imprezy okolicznościowe, takie jak: komunie, chrzciny, wesela, 18-tki, imprezy miejskie i gminne, wesela,...