Skórzane buty są nieodłącznym elementem klasycznego ubioru, niezależnie od pory roku. Jednak zimą wymagają szczególnej ochrony ze względu na wiele czynników wpływających na ich szybsze niszczenie. Należą do nich śnieg, woda i sól na drogach. Aby zminimalizować ryzyko szybkiej utraty świetności przez obuwie należy zastosować kilka metod pielęgnacji. Nie jest to trudne – na rynku jest mnóstwo preparatów pozwalających utrzymać buty w dobrym stanie.
Z tego artykułu dowiesz się jak pielęgnować skórzane buty zimą.
Czyszczenie
Pierwszym elementem pielęgnacji obuwia jest czyszczenie. Szczególną uwagę należy zwrócić na pozostałości soli, którą posypywane są zimą drogi i chodniki, ponieważ wysuszają skórę i prowadzą do jej pękania. Większe zabrudzenia najlepiej usunąć za pomocą szczotki, najlepiej posiadającej twarde włosie. Następnie zmywamy bród mokrą gąbką lub ściereczką. Na końcu czyszczenia warto zastosować preparat, który usunie pozostałości szkodliwych dla buta substancji. Najczęściej jest to pianka, którą nakłada się na buty, a pozostałości wyciera suchą ściereczką. W sklepach obuwniczych można również kupić specjalne ściereczki do czyszczenia butów, w małych opakowaniach. Dzięki temu można mieć je zawsze przy sobie.
Natłuszczanie
Natłuszczanie to kolejny, nieoczywisty element konserwacji obuwia. Mało kto słyszał o jego zastosowaniu. Tymczasem skóra wykorzystana do produkcji obuwia posiada podobne właściwości do ludzkiej skóry – bez odpowiedniego nawilżenia i ochrony łuszczy się i pęka. Tłuszcze do obuwia zapobiegają wysychaniu tworzywa. Wpływają również na ochronę przed wodą. Preparaty te najczęściej występują w różnych kolorach, dopasowanych do odcienia skóry. Można jednak kupić również bezbarwne, do bardziej nietypowych kolorów butów. W celu użycia tłuszczu należy nanieść go na gąbeczkę, a następnie delikatnie wmasować w obuwie. Bardzo zaniedbane buty wchłoną substancję praktycznie natychmiastowo. Regularnie natłuszczane warto pozostawić na dłuższy czas, aby jak największa ilość tłuszczu została wchłonięta. Pozostałości należy wytrzeć do sucha ściereczką.
Pastowanie
Pastowanie wydaje się najbardziej powszechną formą troski o skórzane obuwie, jednak większość osób nie potrafi wykonać tej czynności prawidłowo. Podstawą skutecznego wykonania zadania jest dobry zestaw szczotek do butów. Należy zaopatrzyć się w małą szczoteczkę do nakładania pasty oraz dużą, służącą do polerowania. Na oczyszczone i natłuszczone buty nakładamy sporą ilość pasty, na tyle, aby pokryła idealnie całą powierzchnię. Następnie należy odstawić obuwie na co najmniej dziesięć minut. Krok ten jest bardzo ważny, ponieważ część pasty musi się wchłonąć, tak jak w przypadku tłuszczu. Po upływie tego czasu można przystąpić do polerowania. W tym celu należy wykonywać szczotką długie, szybkie ruchy. Odpowiednia technika polerowania pozwala osiągnąć efekt „odbijania nieba”. Na koniec, aby efekt był jeszcze lepszy, można przetrzeć buty wełnianą ściereczką.
Ochrona przed potem i wkładki
Mimo niskiej temperatury, stopy w butach mogą się pocić. Aby nie doprowadzić do rozwoju szkodliwych drobnoustrojów (grzyby) należy używać regularnie dezodorantów do butów. Neutralizują one również nieprzyjemny zapach.
Aby buty nie wycierały się od środka warto na samym początku dopasować do butów wkładki. Zapewniają one komfort, a także przedłużają żywotność obuwia.