Jak grać na giełdzie ? Jak zacząć inwestować ?

utworzone przez | maj 15, 2021 | Oszczędności

Nauka gry na giełdzie to temat rzeka. Nie ma złotego środka, niezawodnych poradników, nieomylnych nauczycieli. Ten artykuł odpowie ci na pytania: Jak radzić sobie z dezorientacją na giełdzie ? Jak grać bezpiecznie ? Gdzie zdobyć doświadczenie za darmo ?

Dezorientacja na giełdzie to bardzo częste uczucie, gdy patrzy się na ciągłe wahania słupków w wykresach. Pierwsza, elementarna zasada to – nie panikuj. Duży gracz tylko na to czeka. Druga zasada mówi, o tym że jeżeli wiadomości podają informację o wzrostach na giełdzie to prawdopodobnie już nie opłaca się kupować. To jest najczęstszy błąd popełniany prze osoby niedoświadczone. Kupuję się, gdy kurs spadł, a nie gdy rośnie. Nie wskakuję się do pociągu, który już odjechał. Zimna krew to najważniejsza cecha, którą musi posiadać inwestor giełdowy. Lepiej poczekać, aż nadarzy się okazja do zakupu, niż szukać jej na siłę.

Jak grać bezpiecznie ?

Wiele osób cieszących się światowym szacunkiem takich jak Jim Goetz (WhatsUp) lub Steven Anderson (Instagram) podjęli decyzję o inwestowaniu w małe firmy o dużym potencjale, lecz również dużym ryzyku. Wielcy gracze mówią otwarcie, „Grasz ryzykownie, możesz wszystko stracić”. Jak się przed tym uchronić ? Podzielić swoje fundusze na kilka mniejszych inwestycji. Posłużę się przykładem 100 000, by wszystko wyglądało przejrzyście.
Dobrze byłoby podzielić te pieniądze na co najmniej 3 lub 4 części.

Przykład:
Obligacje skarbowe – 25 tysięcy
Obligacje korporacyjne – 25 tysięcy
Akcje niskiego ryzyka (duże, pewne firmy) – 25 tysięcy
Akcje agresywne (małe firmy z potencjałem) – 25 tysięcy

Co nam to daje ? Jeżeli akcje agresywne doprowadzą do straty to nie stracimy z całości. Ponadto, pozostałe inwestycje pomogą nam podźwignąć nasze straty, gdyż szansa, że wszystkie inwestycje przyniosą stratę są niewielkie. Wyjątkiem może być kryzys gospodarczy. W zależności od stopnia ryzyka, zysk lub strata jest wprost proporcjonalna. Małe ryzyko, mała strata/zysk.

Gdzie zdobyć doświadczenie za darmo ?

Ciężko jest nam ryzykować, gdy chodzi o nasze własne pieniądze, a jeśli do tego dochodzi brak doświadczenia, towarzyszy temu stres i ryzykowne decyzje. Jak więc się przed tym uchronić ?
Tu z pomocą przychodzi nam internet ! Znajdziemy tam wiele symulatorów giełdy, które są w pełni darmowe. Najczęściej funkcjonują one w oparciu o rzeczywiste wykresy zamieszczone na giełdzie z krótkim opóźnieniem czasowym. Otrzymujemy określoną sumę wirtualnych pieniędzy, by spróbować swoich sił.
Nic nie tracąc, nic nie płacąc można zyskać tak cenne doświadczenie w świecie giełdy papierów wartościowych czy rynku Forex.

5 ciekawostek o Indeksie S&P 500

5 ciekawostek o Indeksie S&P 500

Zwykło się mawiać, że jeśli szukasz najlepszego, najbardziej reprezentatywnego wskaźnika, na podstawie którego możesz ocenić stan amerykańskiej giełdy oraz gospodarki, najlepiej zapoznać się z danymi zawartymi w słynnym indeksie S&P 500. W jego skład wchodzą...

Gdzie wynająć namiot na imprezę okolicznościową?

Gdzie wynająć namiot na imprezę okolicznościową?

Klimatyczne przyjęcia w plenerze, pod namiotem, to bardzo modny trend w obecnym czasie. W wypożyczalni namiotów znajdziemy odpowiedną opcję, na między innymi imprezy okolicznościowe, takie jak: komunie, chrzciny, wesela, 18-tki, imprezy miejskie i gminne, wesela,...

Rynek kryptowalut w Polsce – jakie są uwarunkowania prawne?

Rynek kryptowalut w Polsce – jakie są uwarunkowania prawne?

Dynamiczny rozwój nowoczesnych technologii pozwala na wprowadzanie innowacyjnych rozwiązaniach we wszystkich sektorach gospodarki. Jednym z takich sektorów jest szeroko pojęty rynek finansowy, na którym od kilku lat coraz prężniej rozwijają się kryptowaluty....

Szkatułka na biżuterię, czyli precjoza pod kontrolą

Szkatułka na biżuterię, czyli precjoza pod kontrolą

Pierścionki w łazience, bransoletka na komodzie, łańcuszek w kosmetyczce, a kolczyk pewnie spadł za szafkę. Brzmi znajomo? „Biżuteryjny bałagan” to temat znany wielu kobietom. Najlepiej byłoby trzymać wszystkie swoje skarby w jednym miejscu, tylko w jakim? Najbardziej...