Gdzie mogę zgłosić fałszywą fakturę?

utworzone przez | mar 4, 2022 | Poradniki

Otrzymałeś pocztą fakturę, ale niczego nie zamówiłeś ani nie kupiłeś. Skąd się wzięła? Być może padłeś ofiarą phishingu. Jeśli otworzysz fakturę, oszuści mogą nielegalnie uzyskać dostęp do Twoich danych i wykorzystać je do swoich celów. Jak rozpoznać fałszywą fakturę? I jak zgłosić to władzom, jeśli taką fakturę otrzymasz?

Co to jest phishing?

Cyberprzestępcy coraz częściej wykorzystują Internet do własnych celów. Łatwo jest oszukać niewinnych użytkowników Internetu. Na przykład, łatwo jest stworzyć fałszywą fakturę. Do narzędzi phishingowych należą fałszywe faktury wysyłane na adresy e-mail użytkowników lub przesyłane jako łącze.

To zagrożenie internetowe polega na tym, że oszuści podają się za prawdziwych nadawców. Robią to, bo wiedzą dlaczego. Ich celem jest wyłudzenie informacji lub zainstalowanie wirusa na komputerze innej osoby. Lub podjęcie innych działań, które przyniosą im korzyści. Fałszywe faktury mogą być tak przekonująco sfałszowane, że odbiorcy nie mają żadnych wątpliwości co do ich autentyczności. Płacą je, ale pieniądze trafiają w ręce przestępców. Jest to kolejne narzędzie phishingu.

Oszuści często podszywają się pod usługodawców i banki, z którymi ofiara rzeczywiście współpracuje. Do klienta wysyłany jest kolejny e-mail, tym razem z fakturą. Nie budzi to żadnych wątpliwości. Klient nieświadomie staje się ofiarą oszustwa.

Przeczytaj również: Optymalizacja procesu naliczania płac – czytaj na https://automatyzacjawfirmie.pl/a/foan,optymalizacja-procesu-naliczania-plac

Jak należy postąpić?

Aby nie dać się oszukać lub okraść z danych osobowych lub pieniędzy, należy zachować ostrożność przy otwieraniu załączników lub linków w wiadomościach e-mail. Wiadomości wysyłane przez przestępców stosujących phishing mogą wydawać się autentyczne, ale takie nie są. Mogą one mieć formę wiadomości od banków, firm energetycznych, gazowniczych, operatorów internetowych i telefonicznych.

Zachowaj ostrożność w stosunku do załączników i linków. Nawet jeśli uważasz, że otrzymałeś taką wiadomość od zaufanej instytucji, należy zachować ostrożność. Łatwo jest rozpoznać adres e-mail nadawcy, nawet jeśli wydaje się, że pochodzi on od zaufanej instytucji. Możliwe jest, że nagłówki wiadomości podszywają się pod inną osobę.

Jeżeli nie masz pewności co do autentyczności lub legalności wiadomości, skontaktuj się z nadawcą przed otwarciem linku, załącznika lub innego odnośnika. Przedstawiciel firmy lub instytucji może potwierdzić, czy mamy do czynienia z prawdziwą wiadomością, czy z fałszywą fakturą.

E-maile z nieznanych lub wątpliwych źródeł można rozpoznać dzięki zdrowemu rozsądkowi. Często możemy dostrzec subtelne różnice w treści i formacie wiadomości. Będzie się ona w jakiś sposób różnić od standardowej korespondencji. Będzie zawierała błędy ortograficzne i stylistyczne, które powinny wzbudzić naszą czujność.

Gdzie mogę zgłosić fałszywą fakturę?

Należy niezwłocznie zgłaszać wszelkie fałszywe faktury otrzymane np. od usługodawców. Twoim obywatelskim obowiązkiem jest poinformowanie o tym fakcie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Możesz również skontaktować się z Rządowym Zespołem Reagowania na Incydenty Komputerowe. Działa on pod auspicjami Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

Zapoznaj się z możliwościami, jakie daje księgowość internetowa.

Chcesz mieć MacBooka? Zobacz najświeższe portfolio laptopów Apple

Chcesz mieć MacBooka? Zobacz najświeższe portfolio laptopów Apple

MacBooki należą do laptopów klasy premium. Stylowy design oraz bogate wnętrze, pełne nowoczesnych rozwiązań sprawia, że są synonimem luksusu i niezawodności. Nic dziwnego, że chciałbyś go mieć. Jeśli chcesz wiedzieć, jakie laptopy ma obecnie do zaoferowania Apple oraz...

Wymiana klocków hamulcowych

Wymiana klocków hamulcowych

Klocki hamulcowe – ważny czynnik bezpiecznej jazdy W świecie motoryzacji bezpieczeństwo jest priorytetem. Jednym z najważniejszych elementów, które zapewniają bezpieczną podróż, są klocki hamulcowe. Ich regularna kontrola i wymiana to nie tylko kwestia techniczna, ale...