Zbyt często wydaje nam się, że problem ocieplenia klimatu nas nie dotyczy. Winę za złe warunki klimatyczne planety chętnie zrzucamy na polityków, koncerny przemysłowe i ogólne warunki, zupełnie niezależna od nas. Tymczasem to nieprawda. Największym problemem Europy jest tradycyjne budownictwo jednorodzinne. Jeśli zamierzamy budować dom, przemyślmy budowę domu energooszczędnego.
Atuty domu energooszczędnego
Bezdyskusyjnie, taka budowa świadczy o naszym otwartym umyśle i trosce o środowisko. Zmniejszamy emisję CO do atmosfery i możemy powiedzieć szczerze, że dbamy o ekologię. Co więcej, dbamy także o siebie. Prawidłowo zbudowany dom ma określony mikroklimat, w którym grzyby i pleśnie przestają być zagrożeniem dla naszego organizmu. Jeśli mamy skłonność do sezonowych alergii, pamiętajmy, że będziemy mogli się chronić przed pyłkami i alergenami dzięki systemom rekuperacji. Domy energooszczędne to domy słoneczne, w których nie ma miejsca na mrok i szarość, a więc nasze samopoczucie jest zdecydowanie lepsze. Dodatkowo dom energooszczędny to po prostu zysk finansowy. Wprawdzie sama budowa jest nieco droższa, ale poniesione nakłady zwracają się w trakcie kilkuletniej eksploatacji. Nie dość na tym, coraz więcej banków proponuje nam preferencyjne ekokredyty, pożyczając pieniądze na budowę na bardzo dobrych warunkach.
Czym różni się dom energooszczędny od domu pasywnego?
Zanim sięgniemy po kredyt, powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki powinien być dom energooszczędny i jakie parametry ma spełniać, żeby został za taki uznany. Przyjmuje się, że jest to dom, który na ogrzanie jednego metra kwadratowego powierzchni potrzebuje 70 kWh. Trzeba podkreślić, że tradycyjny budynek zużywa ponad dwukrotnie więcej energii. Dom pasywny to zużycie na poziomie 15 kWh w skali roku. Każdy dom pasywny jest wiec energooszczędny. Tyle tylko, że w naszym klimacie wybudowanie domu pasywnego jest bardzo trudne. Wynika to z faktu, że pasywność oznacza korzystanie tylko z zewnętrznego otoczenia: słońca czy siły wiatru. Mroźne, polskie zimy wymagają dodatkowego wsparcia w postaci pomp ciepła czy kolektorów słonecznych.
Jak i gdzie wybudować dom energooszczędny?
Budowie domu w takiej technologii sprzyja dobór właściwej lokalizacji. Działka powinna być słoneczna, lekko nachylona w kierunku południowym i pozbawiona wysokich drzew i budynków. Bryła domu powinna być jak najprostsza, bez ozdobnych wykuszy i balkonów, tak aby uniknąć tworzenia się mostków termicznych, które powodują znaczne straty ciepła. Równie prosty, dwuspadowy dach to także sposób na utrzymanie temperatury wewnątrz. Istotny jest wybór właściwych okien i drzwi. Ich parametry powinny być jak najwyższe, bo to one wpływają na największe straty energii.
Technologie w domu energooszczędnym
Wiele ze współczesnych technologii sprzyja utrzymaniu wysokich parametrów oszczędności energii. Rzecz jasna można je stosować także w technologiach domów tradycyjnych, do poprawy obowiązujących systemów. Do ich zasilania także można zamontować pompy ciepła, które pozyskują energię z ziemi czy wód gruntowych; rekuperatory, które wymieniają zużyte powietrze na świeże, odzyskując jednocześnie ciepło wywiewane z budynku, czy gruntowe wymienniki ciepła. Nawet montaż nowoczesnego kotła kondensacyjnego może znacząco poprawić sytuacje, wykorzystuje on bowiem ciepło nie tylko z gazu, ale też i spalin. Coraz popularniejsze są kolektory słoneczne i fotowoltaiczne, także ze względu na stosunkowo bogaty wachlarz programów współfinansujących ich montaże i użytkowanie.