Czy można pić kranówkę? Dlaczego wciąż boimy się wody z kranu?

utworzone przez | sie 1, 2021 | Poradniki

Przyzwyczailiśmy się do sytuacji, w której „źródłem” codziennej wody pitnej są dla nas głównie butelki plastikowe. Wygoda, przyzwyczajenia i obawa co do jakości wody z kranu sprawiają, iż wciąż niewielu Polaków napełnia szklanki wodą prosto z sieci. Ale czy nasze lęki dotyczące kranówki są naprawdę uzasadnione?

Najkrótsza odpowiedź na ten dylemat brzmi: nie, nie mamy się czego obawiać. Woda z kranu musi spełniać wszelkie normy czystości i jakości, zarówno pod względem mikrobiologicznym, jak i z punktu widzenia zawartości składników mineralnych. Obowiązują nas w tej kwestii bardzo wyśrubowane normy unijne, a same unijne środki, wraz z inwestycjami samorządów sprawiły, że przez ostatnie kilkanaście lat jakość samej sieci przesyłowej czy stacji uzdatniania wody poszła mocno w górę.

Kranówka czy mineralna?

Do najważniejszych zalet wody butelkowanej należy zawartość cennych dla organizmu minerałów. Woda z kranu ma ich zdecydowanie mniej… ale tylko teoretycznie. Większość bowiem sprzedawanej w naszym kraju wody to tzw. woda źródlana. Według formalnej definicji ma ona poniżej 1000 mg minerałów w litrze, a taką zawartość pierwiastków spotkamy równie dobrze w ujęciach dla wodociągów największych miast! Warto czytać etykiety kupowanych wód, by następnie porównać je ze średnimi wartościami mineralizacji kranówki. Możemy się niemiło zaskoczyć – ale i uświadomić sobie, jak bardzo przepłacamy kupując wodę w butelkach.

Drugą często pojawiającą się wątpliwością jest obawa o stan mikrobiologiczny wody z wodociągu. W skrócie – wiemy, że woda z butelki jest „czysta”, a nie mamy pewności co do skutków zdrowotnych picia wody z kranu. Tu jednak również obowiązują wysokie normy, które niemal do zera eliminują ryzyko wystąpienia w wodzie bakterii czy wirusów. Przykładowo, wodociągi warszawskie korzystają ze wsparcia… małż. Zwierzęta te bowiem w naturalnych warunkach w razie wystąpienia skażenia zamykają swoje skorupy. Ich wysoka wrażliwość na zanieczyszczenia jest wykorzystywana jako gwarant jakości wody w stolicy. Biomonitoring na najwyższym poziomie!

Coś dobrego dla planety

Aktywiści ekologiczni często zaznaczają, iż producenci wody nie produkują w rzeczywistości wody, ale plastik. Butelki wody mineralnej wykonane są zwykle z PET, czyli materiału łatwo nadającego się do ponownego przetworzenia, ale mimo wszystko kupując wodę butelkowaną przyczyniamy się do zwiększenia skali produkcji plastiku. Butelka po wodzie 1, 5 l wazy ok. 45 g. Zatem jeśli nasza rodzina wypija codziennie zawartość jednej takiej butelki, rocznie „produkujemy” aż 15 kilogramów plastiku! Każde zatem ograniczenie kupowania wody w butelkach i zastępowanie jej kranówką daje zauważalny efekt z punktu widzenia ilości odpadów i emisji gazów cieplarnianych.

Z bąbelkami poproszę!

Argumentem często podnoszonym przez zwolenników wody butelkowanej jest jej nasycenie dwutlenkiem węgla. To prawda – w końcu z kranu nie popłynie nam woda gazowana! Na szczęście istnieją sposoby na gazowaną kranówkę. Kiedyś mieliśmy syfony, dziś furorę robią SodaStream i podobne urządzenia. Pozwalają one, dzięki wymiennym „nabojom” z CO2, na wysycenie wody z kranu odpowiednią ilością bąbelków. Niestety, koszt takiej wody pozostaje mało konkurencyjny w stosunku do wód butelkowanych. Alternatywą są dystrybutorzy niefabrycznych wkładów z gazem, których znajdziemy choćby na Allegro czy OLX.

Ostatnia mila

Największym wyzwaniem przy podjęciu decyzji o rezygnacji z wody butelkowanej może być kwestia jakości instalacji na ostatnim odcinku – a więc tuż przed i w samym domu odbiorcy. O ile bowiem stacje filtracji czy sieć przesyłowa to w zdecydowanej większości przypadków stosunkowo nowe instalacje, o tyle problemem mogą być… rury w bloku i mieszkaniu. Zwykle sami nie mamy wiedzy, w jakim stanie jest instalacja doprowadzająca wodę bezpośrednio do naszego domu – warto więc sprawdzić w spółdzielni mieszkaniowej czy wspólnocie historię napraw i remontów. Pamiętajmy też, że woda „zastana” zawsze będzie mieć większą tendencję do powstania biologicznych zanieczyszczeń. Zatem rano warto upuścić z rur litr – dwa litry wody przed napełnieniem szklanki. Podobnie postąpmy wracając do domu po urlopie czy weekendzie. Wszystko po to, by mieć pewność, że pijemy świeżą wodę z sieci, nie kilkudniową wodę z domowych rur.

Jak wyczyścić głośnik w telefonie iPhone?

Jak wyczyścić głośnik w telefonie iPhone?

IPhone robi zdjęcia na najwyższym poziomie i ma wiele funkcji, które sprawiają, że jest przyjemny dla użytkowników. Ale czym jest iPhone bez sprawnego głośnika? Chociaż inne czynniki mogą powodować nieprawidłowe działanie głośnika i mikrofonu iPhone’a, naniesiony z...

Mistrzostwa Świata Katar 2022 terminarz grup E-H

Mistrzostwa Świata Katar 2022 terminarz grup E-H

Jesienią 2022 roku odbędzie się najważniejsza piłkarska impreza – Mistrzostwa Świata. Tym razem ich gospodarzem będzie Katar. Mistrzostwa odbędą się między 21 listopada a 18 grudnia. Prawie że pod choinkę otrzymamy finałowe spotkanie, które na pewno będzie tematem...

Rodzaje obuwia roboczego

Rodzaje obuwia roboczego

Przemysł ciężki czy praca w magazynie wymagają odpowiedniego przygotowania do pracy. I nie mamy tutaj na myśli tylko wiedzy, umiejętności i doświadczenia pracownika, ale także elementy, które powinien swoim podwładnym zagwarantować pracodawca w ramach bezpiecznych i...

Unboxing

Unboxing

Znasz to uczucie – otwierasz paczkę i słyszysz przyjemny szelest? Istny ASMR dla Twoich zmysłów. Nie jesteś odosobnionym przypadkiem, większość z nas lubi takie doznania zmysłowe zarówno, gdy samodzielnie otwiera przesyłkę, jak również, gdy paczuszka jest otwierana...