Czy można pić kranówkę? Dlaczego wciąż boimy się wody z kranu?

utworzone przez | sie 1, 2021 | Poradniki

Przyzwyczailiśmy się do sytuacji, w której „źródłem” codziennej wody pitnej są dla nas głównie butelki plastikowe. Wygoda, przyzwyczajenia i obawa co do jakości wody z kranu sprawiają, iż wciąż niewielu Polaków napełnia szklanki wodą prosto z sieci. Ale czy nasze lęki dotyczące kranówki są naprawdę uzasadnione?

Najkrótsza odpowiedź na ten dylemat brzmi: nie, nie mamy się czego obawiać. Woda z kranu musi spełniać wszelkie normy czystości i jakości, zarówno pod względem mikrobiologicznym, jak i z punktu widzenia zawartości składników mineralnych. Obowiązują nas w tej kwestii bardzo wyśrubowane normy unijne, a same unijne środki, wraz z inwestycjami samorządów sprawiły, że przez ostatnie kilkanaście lat jakość samej sieci przesyłowej czy stacji uzdatniania wody poszła mocno w górę.

Kranówka czy mineralna?

Do najważniejszych zalet wody butelkowanej należy zawartość cennych dla organizmu minerałów. Woda z kranu ma ich zdecydowanie mniej… ale tylko teoretycznie. Większość bowiem sprzedawanej w naszym kraju wody to tzw. woda źródlana. Według formalnej definicji ma ona poniżej 1000 mg minerałów w litrze, a taką zawartość pierwiastków spotkamy równie dobrze w ujęciach dla wodociągów największych miast! Warto czytać etykiety kupowanych wód, by następnie porównać je ze średnimi wartościami mineralizacji kranówki. Możemy się niemiło zaskoczyć – ale i uświadomić sobie, jak bardzo przepłacamy kupując wodę w butelkach.

Drugą często pojawiającą się wątpliwością jest obawa o stan mikrobiologiczny wody z wodociągu. W skrócie – wiemy, że woda z butelki jest „czysta”, a nie mamy pewności co do skutków zdrowotnych picia wody z kranu. Tu jednak również obowiązują wysokie normy, które niemal do zera eliminują ryzyko wystąpienia w wodzie bakterii czy wirusów. Przykładowo, wodociągi warszawskie korzystają ze wsparcia… małż. Zwierzęta te bowiem w naturalnych warunkach w razie wystąpienia skażenia zamykają swoje skorupy. Ich wysoka wrażliwość na zanieczyszczenia jest wykorzystywana jako gwarant jakości wody w stolicy. Biomonitoring na najwyższym poziomie!

Coś dobrego dla planety

Aktywiści ekologiczni często zaznaczają, iż producenci wody nie produkują w rzeczywistości wody, ale plastik. Butelki wody mineralnej wykonane są zwykle z PET, czyli materiału łatwo nadającego się do ponownego przetworzenia, ale mimo wszystko kupując wodę butelkowaną przyczyniamy się do zwiększenia skali produkcji plastiku. Butelka po wodzie 1, 5 l wazy ok. 45 g. Zatem jeśli nasza rodzina wypija codziennie zawartość jednej takiej butelki, rocznie „produkujemy” aż 15 kilogramów plastiku! Każde zatem ograniczenie kupowania wody w butelkach i zastępowanie jej kranówką daje zauważalny efekt z punktu widzenia ilości odpadów i emisji gazów cieplarnianych.

Z bąbelkami poproszę!

Argumentem często podnoszonym przez zwolenników wody butelkowanej jest jej nasycenie dwutlenkiem węgla. To prawda – w końcu z kranu nie popłynie nam woda gazowana! Na szczęście istnieją sposoby na gazowaną kranówkę. Kiedyś mieliśmy syfony, dziś furorę robią SodaStream i podobne urządzenia. Pozwalają one, dzięki wymiennym „nabojom” z CO2, na wysycenie wody z kranu odpowiednią ilością bąbelków. Niestety, koszt takiej wody pozostaje mało konkurencyjny w stosunku do wód butelkowanych. Alternatywą są dystrybutorzy niefabrycznych wkładów z gazem, których znajdziemy choćby na Allegro czy OLX.

Ostatnia mila

Największym wyzwaniem przy podjęciu decyzji o rezygnacji z wody butelkowanej może być kwestia jakości instalacji na ostatnim odcinku – a więc tuż przed i w samym domu odbiorcy. O ile bowiem stacje filtracji czy sieć przesyłowa to w zdecydowanej większości przypadków stosunkowo nowe instalacje, o tyle problemem mogą być… rury w bloku i mieszkaniu. Zwykle sami nie mamy wiedzy, w jakim stanie jest instalacja doprowadzająca wodę bezpośrednio do naszego domu – warto więc sprawdzić w spółdzielni mieszkaniowej czy wspólnocie historię napraw i remontów. Pamiętajmy też, że woda „zastana” zawsze będzie mieć większą tendencję do powstania biologicznych zanieczyszczeń. Zatem rano warto upuścić z rur litr – dwa litry wody przed napełnieniem szklanki. Podobnie postąpmy wracając do domu po urlopie czy weekendzie. Wszystko po to, by mieć pewność, że pijemy świeżą wodę z sieci, nie kilkudniową wodę z domowych rur.

Chcesz mieć MacBooka? Zobacz najświeższe portfolio laptopów Apple

Chcesz mieć MacBooka? Zobacz najświeższe portfolio laptopów Apple

MacBooki należą do laptopów klasy premium. Stylowy design oraz bogate wnętrze, pełne nowoczesnych rozwiązań sprawia, że są synonimem luksusu i niezawodności. Nic dziwnego, że chciałbyś go mieć. Jeśli chcesz wiedzieć, jakie laptopy ma obecnie do zaoferowania Apple oraz...

Wymiana klocków hamulcowych

Wymiana klocków hamulcowych

Klocki hamulcowe – ważny czynnik bezpiecznej jazdy W świecie motoryzacji bezpieczeństwo jest priorytetem. Jednym z najważniejszych elementów, które zapewniają bezpieczną podróż, są klocki hamulcowe. Ich regularna kontrola i wymiana to nie tylko kwestia techniczna, ale...