Co to jest OPC UA i dlaczego warto wdrożyć je w firmie?

utworzone przez | mar 3, 2022 | Praca

Komunikacja to podstawowe narzędzie człowieka do wymiany swoich wizji, planów, doświadczeń. O komunikację powinna opierać się praca w każdej, mniejszej bądź większej, firmie, ponieważ tylko na jej fundamencie można budować dobrze prosperujący biznes.

Nie inaczej jest w przypadku narzędzi, które wykorzystujemy do codziennej pracy. Jeżeli narzędzia ze sobą nie współgrają, nie przesyłają między sobą informacji, to pojawia się przeszkoda utrudniająca pracę.

Protokół komunikacyjny OPC UA

OPC Unified Architecture, w skrócie OPC UA jest to protokół komunikacyjny, który został opracowany przez OPC Foundation w konkretnym celu. Tym celem jest ujednolicenie komunikacji pomiędzy maszynami (M2M – machine-to-machine). Celem samym w sobie jest tutaj uniknięcie powiązania z istniejącymi technologiami komunikacyjnymi, które za parę lat mogą wyjść z użycia. Należy wspomnieć, że istotą OPC UA jest również uzyskanie minimalnego wysiłku ze strony człowieka-pracownika, który będzie musiał zadbać o przesył danych pomiędzy urządzeniami. Człowiek w tym protokole pełni wyłącznie funkcję koordynującą, ponieważ maszyny same komunikują się między sobą w ramach stworzonej sieci.

Korzyści wynikające ze wdrożenia OPC UA

Podstawową, techniczną korzyścią wynikającą z OPC UA jest możliwość przesyłanie danych pomiędzy poszczególnymi maszynami w różnych formatach. Opierają się one zazwyczaj o XML lub format binarny. Uniwersalność, jaką kieruje się OPC UA może być rozwiązaniem na miarę naszych i przyszłych czasów. W znacznej mierze może uprościć integrację systemów, która sama w sobie zazwyczaj nie należy do najłatwiejszych. Dodatkowo zyskujemy bezpieczeństwo, które opiera się o nowe standardy oraz swego rodzaju niezależność, ponieważ nie jesteśmy skazani na jednego dostawcę urządzeń. Wybierając maszyny od różnych producentów możemy skomunikować je wraz z posiadanym oprogramowaniem w taki sposób, aby zapewnić jak najlepszą wydajność i rzetelny przepływ danych pomiędzy urządzeniami i oprogramowaniem.

Więcej informacji na temat OPC UA i propozycję wdrożenia systemu znajdziecie klikając w link: https://operatorsystems.pl/.

Rynek kryptowalut w Polsce – jakie są uwarunkowania prawne?

Rynek kryptowalut w Polsce – jakie są uwarunkowania prawne?

Dynamiczny rozwój nowoczesnych technologii pozwala na wprowadzanie innowacyjnych rozwiązaniach we wszystkich sektorach gospodarki. Jednym z takich sektorów jest szeroko pojęty rynek finansowy, na którym od kilku lat coraz prężniej rozwijają się kryptowaluty....

Szkatułka na biżuterię, czyli precjoza pod kontrolą

Szkatułka na biżuterię, czyli precjoza pod kontrolą

Pierścionki w łazience, bransoletka na komodzie, łańcuszek w kosmetyczce, a kolczyk pewnie spadł za szafkę. Brzmi znajomo? „Biżuteryjny bałagan” to temat znany wielu kobietom. Najlepiej byłoby trzymać wszystkie swoje skarby w jednym miejscu, tylko w jakim? Najbardziej...

Jak wyczyścić głośnik w telefonie iPhone?

Jak wyczyścić głośnik w telefonie iPhone?

IPhone robi zdjęcia na najwyższym poziomie i ma wiele funkcji, które sprawiają, że jest przyjemny dla użytkowników. Ale czym jest iPhone bez sprawnego głośnika? Chociaż inne czynniki mogą powodować nieprawidłowe działanie głośnika i mikrofonu iPhone’a, naniesiony z...