Cechy firmy w ramach sieci franchisingowej.

utworzone przez | lip 8, 2020 | Usługi

Jednym z najprostszych sposobów założenia własnej firmy jest zakup funkcjonującej sieci. Mamy tu do czynienia ze względnie niewielkim ryzykiem niepowodzenia w prowadzeniu działalności gospodarczej. Dlaczego? Rozwojem produktu lub usługi zajęła się już wcześniej firma, od której kupujemy licencję. Tak więc założenie firmy w ramach franczyzy może dać nam szansę, aby stać się szefem firmy o małym ryzyku fiaska.

Kupując licencję, musimy rozumieć, iż sukces firmy w dużej mierze zależy od naszej ciężkiej pracy i pozyskanych umiejętności w prowadzeniu biznesu. Tak jak każdy biznes, franczyza ma zarówno plusy, jak i minusy. Najpierw jednak poznajmy definicję franczyzy.

Co to jest franczyza?

Franczyza jest to prawnie ustalona umowa pomiędzy jednym niezależnym w sensie prawnym i finansowym przedsiębiorstwem a nami. Dzięki takiej umowie możemy korzystać z nazwy handlowej i znaku towarowego oraz dostaw usług bądź produktów przez dane przedsiębiorstwo. Zobowiązani jesteśmy do uiszczenia opłaty licencyjnej i przestrzegania wszelkich warunków wyszczególnionych przez licencjodawcę w umowie franchisingowej.

Typowymi przykładami firm, w których występuje franchisingowa forma współpracy, są: sieci restauracji szybkiej obsługi, centra fitnessu, sklepy spożywcze i wielobranżowe. Zakres usług jest więc raczej szeroki. Czego powinniśmy szukać w dobrej franczyzie i na czym polegają negatywne elementy tego typu biznesu?

Cechy dobrej franczyzy.

Jeżeli firma, którą wybraliśmy, aby wejść we współpracę, oferuje wypróbowany na rynku produkt lub usługę to możemy się spodziewać, że rozwinięcie biznesu z taką firmą będzie opłacalne. Korzyścią w tym wypadku jest to, że nasz licencjodawca jest odpowiedzialny za rozwój produktu lub usługi, utrzymanie norm i zapewnienie kontroli jakości. Ponadto musi on nam zapewnić dostęp do pomocy, niezbędnych rad i odpowiednich szkoleń. Jeżeli firma organizuje działania marketingowe i reklamowe, również dobry współpracownik na bieżąco nas o nich informuje. Są jednak minusy takiej współpracy. Warto o nich wspomnieć.

Czy mamy wpływ na rozwój firmy?

Jest mało prawdopodobne, że jako licencjobiorcy będziemy mieli decydujący głos w sprawie rozwoju i wprowadzenia na rynek nowych usług lub produktów. Nie będziemy zwolnieni jednak z udziału w wydatkach na marketing i kampanie reklamowe, na których przebieg i tak nie będziemy mieli wpływu.

Następną sprawą jest brak wpływu na dobór innych uczestników sieci. Jeżeli nawet będziemy przekonani, że są oni mało kompetentni i nieodpowiedni, musimy zachować to dla siebie. Pozytywną kwestią może być to, że jeżeli w umowie przewidziano odpowiedni zapis, wówczas – na określonym obszarze – to my możemy królować z naszym punktem franczyzy.

Musimy ponieść koszty.

Tak więc są plusy i minusy wejścia w firmę w ramach sieci franchisingowej. Po przeanalizowaniu za i przeciw sami zdecydujmy, czy projekt naszego biznesu pozwoli nam utrzymać się finansowo i czy będziemy dysponować odpowiednimi środkami na pokrycie niezbędnych kosztów. Pytań rodzi się wiele, ale tylko działanie i czas pokaże nam, czy dokonaliśmy mądrych i trafnych wyborów.

Cellulit wodny i cellulit tłuszczowy – jak się go skutecznie pozbyć?

Cellulit wodny i cellulit tłuszczowy – jak się go skutecznie pozbyć?

Cellulit to na tyle często występujące na kobiecym ciele zjawisko, że większość Pań po prostu się z nim pogodziła. Chociaż cellulit może prowadzić do poważnych i uciążliwych powikłań, sprawiając przy tym sporo bólu, to nie jest uznawany za jednostkę chorobową, a tym...

Vialise Body Wrapping cudowny preparat na cellulit!

Vialise Body Wrapping cudowny preparat na cellulit!

Balsam Vialise Body Wrapping to silnie ujędrniający preparat przeznaczony do skóry z cellulitem i zabiegów body wrappingu. W związku z tym w jego składzie znajdują się substancje czynne, które redukują lipidy, detoksykują i pobudzają krążenie, dzięki czemu jeszcze...

Katarski mundial, czyli już niedługo wielkie emocje

Katarski mundial, czyli już niedługo wielkie emocje

Już niedługo, bo w drugiej połowie listopada, rozpocznie się turniej, na który czekają wszyscy fani piłki nożnej. Reprezentacje, które wywalczyły awans, powalczą ze sobą o tytuł mistrza świata. Wśród nich znalazła się również Polska. Jakie szanse mają podopieczni...

5 ciekawostek o Indeksie S&P 500

5 ciekawostek o Indeksie S&P 500

Zwykło się mawiać, że jeśli szukasz najlepszego, najbardziej reprezentatywnego wskaźnika, na podstawie którego możesz ocenić stan amerykańskiej giełdy oraz gospodarki, najlepiej zapoznać się z danymi zawartymi w słynnym indeksie S&P 500. W jego skład wchodzą...

Gdzie wynająć namiot na imprezę okolicznościową?

Gdzie wynająć namiot na imprezę okolicznościową?

Klimatyczne przyjęcia w plenerze, pod namiotem, to bardzo modny trend w obecnym czasie. W wypożyczalni namiotów znajdziemy odpowiedną opcję, na między innymi imprezy okolicznościowe, takie jak: komunie, chrzciny, wesela, 18-tki, imprezy miejskie i gminne, wesela,...