5 ciekawostek o Indeksie S&P 500

utworzone przez | sie 19, 2022 | Poradniki

Zwykło się mawiać, że jeśli szukasz najlepszego, najbardziej reprezentatywnego wskaźnika, na podstawie którego możesz ocenić stan amerykańskiej giełdy oraz gospodarki, najlepiej zapoznać się z danymi zawartymi w słynnym indeksie S&P 500. W jego skład wchodzą przedsiębiorstwa o największej kapitalizacji, głównie amerykańskie. Poniżej znajduje się kilka ciekawostek na jego temat. 

S&P 500 – geneza nazwy

 Rozwinięciem skrótu S&P 500 jest Standard & Poor’s 500. 500 oznacza liczbę firm wchodzących w skład indeksu. Standard & Poor’s natomiast to agencja ratingowa założona w 1860 roku. Jest to jedna z trzech najstarszych organizacji tego typu, razem z Moody’s Investors Service oraz Fitch Ratings. Główna siedziba znajduje się przy 55 Water Street na Dolnym Manhattanie w Nowym Jorku. 

S&P 500 – kiedy założono? 

 Tutaj można zastosować tak naprawdę dwie odpowiedzi. Pierwotnie, indeks założono w 1923 roku, jako „Composite Index”, a w jego skład wchodziło raptem kilka spółek. Z biegiem lat ta liczba rosła jednak bardzo szybko. Już w roku 1926, a więc ledwie 3 lata po wdrożeniu, na liście było już 90 firm.

 Finalnie jednak, znaną dziś nazwę S&P 500 (Standard & Poor’s 500) przyjęto 4 marca 1957. Wówczas to osiągnięto barierę 500 firm notowanych w ramach indeksu.

Czy w skład indeksu faktycznie wchodzi 500 firm?

 500, teoretycznie oznaczające liczbę firm reprezentowanych w indeksie, można uznać za pewien skrót myślowy. Aktualny stan (na kwiecień 2022) to 505 spółek. Indeks reprezentowany jest przez tak zwane „large cap companies”, co oznacza duże przedsiębiorstwa o największej płynności oraz najwyższym poziomie kapitalizacji rynkowej, która nie może spaść poniżej 6 miliardów dolarów. Dodatkowo, ilość akcji w obrocie publicznym musi wynosić minimum 250 000 USD miesięcznie. 

Jakie są największe przedsiębiorstwa w indeksie S&P 500?

 Jak już to było wspominane, S&P 500 skupia w sobie 500 (lub około 500) największych firm w Stanach Zjednoczonych. Poniżej znajduje się lista 15 największych, z pewnością z większością tych nazw każdy czytelnik spotkał się przynajmniej raz. Pozycję przedsiębiorstw warunkuje waga w indeksie – indeks S&P 500 ważony jest kapitalizacją rynkową, co oznacza, że w praktyce nie tylko cena, ale także ilość akcji ma znaczenie.  

Nazwa  Branża Waga % w indeksie
Apple Technologie, Informatyka 7,14%
Microsoft Technologie, Informatyka 6,1%
Amazon Sprzedaż detaliczna 3,8%
Tesla Motoryzacja 2,5%
Alphabet Class A Technologie, Informatyka 2,2%
Alphabet Class C Technologie, Informatyka 2,1%
NVIDIA Corporation Technologie, Informatyka 1,8%
Berkshire Hathaway Class B Ubezpieczenia 1,7%
Meta (dawny Facebook) Technologie, Informatyka 1,4%
UnitedHealth Group Zdrowie 1,2%
Johnson & Johnson Zdrowie 1,2%
JPMorgan & Chase Bankowość 1,0%
Visa Class A Finanse 1,0%
Procter & Gamble Przemysł Konsumpcyjny 1,0%
Exxon Mobil Przemysł Naftowy 0,9%

Czy można inwestować w S&P 500?

 Jako, że S&P 500 jest indeksem, nie można go kupować bezpośrednio. Istnieją jednak tak zwane fundusze ETF, które odzwierciedlają lub śledzą na bieżąco indeks i je można już zakupić. Przykładem jest SPDR S&P 500 ETF firmy State Street Global Advisor, który można znaleźć w ofercie najlepszych brokerów forex zarówno w postaci CFD na ETF czy też “fizycznego” nabycia ETF na platformie inwestycyjnej.

 Dzięki restrykcyjny zasadom doboru spółek akcyjnych, S&P 500 uznaje się za jeden z najbardziej wiarygodnych indeksów. Jest to również największy i najważniejszy wskaźnik pozwalający na określenie stanu amerykańskiej ekonomii. Dla każdej osoby zainteresowanej tym tematem, weryfikowanie aktualnych wskazań powinno być stałym punktem dnia

Chcesz mieć MacBooka? Zobacz najświeższe portfolio laptopów Apple

Chcesz mieć MacBooka? Zobacz najświeższe portfolio laptopów Apple

MacBooki należą do laptopów klasy premium. Stylowy design oraz bogate wnętrze, pełne nowoczesnych rozwiązań sprawia, że są synonimem luksusu i niezawodności. Nic dziwnego, że chciałbyś go mieć. Jeśli chcesz wiedzieć, jakie laptopy ma obecnie do zaoferowania Apple oraz...

Wymiana klocków hamulcowych

Wymiana klocków hamulcowych

Klocki hamulcowe – ważny czynnik bezpiecznej jazdy W świecie motoryzacji bezpieczeństwo jest priorytetem. Jednym z najważniejszych elementów, które zapewniają bezpieczną podróż, są klocki hamulcowe. Ich regularna kontrola i wymiana to nie tylko kwestia techniczna, ale...